SOFT PLAY ve KAFELER

Soft play alanların, kafelere olan etkilerini işlediğimiz makalemizi aşağıdan okuyabilirsiniz.

SOFT PLAY ve KAFELER

Soft play alanlar gün geçtikçe daha çok tercih edilmektedir. Hem çocukların diledikleri gibi eğlenmesi hem de çocuklara güvenli bir oyun sunması tercih edilme sebeplerinden sadece iki unsurdur. Soft play alanların çocuklara oyun oynarken sağladığı bir diğer fayda ise başka çocuklarla arkadaşlık kurmasıdır. Böylece sosyal ilişkilerinin güçlendiren çocuklar topluma daha çabuk adapte olmaktadırlar.

Günümüzde kafelerin sayısı hızla artmaktadır. Bu artış kafe kültürünü geliştirmektedir. Fakat aynı zamanda bazı sıkıntılara neden olmaktadır. Bu sıkıntıların başında rekabet gelmektedir. Rekabetten dolayı birçok kafe fiyatlarda indirime gitmektedir. Bundan dolayıda kafeler istenen kâr hedeflerine ulaşamamaktadırlar. Durum böyle olunca kafeler farklı konulara yönelmektedirler. Bazen asıl ana faaliyetlerinden vazgeçip mekanlarını başka işletmelere bile çevirebiliyorlar. Farklı konulara yönelmek bir açıdan mantıklıdır. Fakat tamamen ana faaliyeti değiştirmek ve hiç tanınmayan bir sektöre adım atmak daha büyük sorunlara yol açmaktadır. Bunun yerine ana faaliyet alanınızda diğer kafelere göre farklılaşmalısınız.

Ana faaliyet alanında nasıl farklılaşılır?

Ana faaliyet alanında farklılaşmak demek asıl amacının en iyi şekilde yapılması demektir. Yani eğer bir kafe varsa bu kafenin kahveleri son derece kaliteli kahveler olmalıdır. Çayları benzersiz olmalıdır. Bunlara benzer ürünlerde tartışmasız en iyi olmalıdır. Bunları başardıktan sonra işletmesinin çehresini düzenli aralıklarla değiştirdirmelidir. Restore etmelidir. Fakat günümüzde o kadar kafe konsepti ortaya çıktı ki ne yapılırsa taklit gibi gözüküyor. Tam bu anda devereye soft play alalar girmektedir. Çünkü soft play alanlar her alana göre dizayn edilebilmektedir. Eğer bir kafenin ana faaliyetleri kusursuz ise üzerine bir de oraya gelen ailelerin çocukları için bir softplay alanı varsa o işletme yüksek kâr oranlarına ulaşacaktır.

Soft play
Soft play

SONUÇ

Sonuç olarak kafe sektörü rekabeti yüksek bir iş alanıdır. Bundan dolayı işletmelerin rekabete dayanabilmesi için bir şeyler yapması gerekmektedir. Fakat bunu yaparlarken ana faaliyetlerinden vazgeçmeden yapmaları gereklidir. Çünkü ana faaliyet o işletmeyi işletme yapan unsurdur. Bundan dolayı ürünlerde değişiklik yapmaktansa hizmette değişiklik yapılabilir. Yani kahveleri güzel bir kafe ürünlerini değiştirmesine gerek yoktur. Sadece işletmenin etrafını güncelleştirmelidir. Bu güncelleştirmeyi de en iyi soft play alanlar yapmaktadır. Softplay alanların her alana göre farkli tasarımı olması işletmelerin verimliliğini arttırmaktadır.

 

Diğer yazılarımız;

Softplay imalatı

Softplay

Top havuzu imalatı