SOFT PLAY ÜRETİMİ

SOFT PLAY ÜRETİMİ esnasında farklılaşmanın önemi ve gereklilikleri hakkında detaylı bilgiyi aşağıdaki makaleden edinebilirsiniz.

SOFT PLAY ÜRETİMİ

Günümüzde soft play alanlar hızla artmaktadır. Hızla artan soft play seviyesine talep de devamlı artmaktadır. Bundan dolayı da soft play üretimi ivme kazanmıştır. Giderek artan pazar payı rekabeti de beraberinde getirmektedir. Rekabet müşteriler için iyi bir şey gibi gözükse de üretici ve satıcılar için olumsuz bir durumdur. Çünkü rekabetin artması kâr marjının azalmasına sebep olur ve yapılan yatırımların kendisini amorti etmesi daha uzun sürede tamamlanır. Üretim yapan her firma rekabetin olmasını istemez. Fakat piyasanın kazancını gören girişimciler bu pastadan pay almak isterler. Rekabet bitirilemeyeceği için firmalar bu duruma farklı bir çözüm bulmalıdırlar.

Firmaların rekabetten kurtulamamasının ilk sebebi kendilerini değişime kapalı tutmalarıdır. Kendi ürettikleri ürünlerin en iyisi ve en son modeli olduğunu düşünmeleridir. Oysa globalleşen dünyada her ürün rahatça taklit edilebilir duruma gelmiştir. Bundan dolayı soft play üretimi yapan firmalar değişimi kabul etmelidirler. Böylece farklı bakış açıları yakalayıp oa bakış açısına göre üretim yapabilirler. Bu üretim sonucunda da piyasada kimsede olmayan ürünlere sahip olabilirler.

Farklı ürünlere sahip olmanın en avantajlı tarafı ise firmaların rekabetin ortasında kısa süreliğine de olsa tekel gibi davranmalarına olanak sağlamasıdır. Yani firmalar piyasadaki ürünlerden ne kadar farklı ve ne kadar kullanışlı ürün üretirlerse o kadar tercih edilmeleri artar. Bu esnada farklılaşan üretici diğer rakiplerini piyasadan alaşağı edebilir. Böylece piyasada rekabet eden firma sayısı azalır. Bu durumda kâr marjının artmasına sebep olur.

Soft play üretimi esnasında farklı ürünlerin oluşturulması, tasarım ve ar-ge ekibinin koordineli çalışması sonucu ortaya çıkar. Tasarım ekibinin devamlı farklı tasarımlara odaklanması ve ar-ge bölümünün o ürünlerin minimum maliyetle üretilmesi için çalışması sonucunda kâr marjı yüksek farklı ürünler ortaya çıkacaktır.

soft play üretimi
soft play üretimi

Soft Play Üretimi Aşamasında Farklılaşmanın Önemi

Farklılaşma yeryüzünde ekonomik çıkarı olan her işletmenin ihtiyacı olan unsurdur. Özellikle günümüz piyasalarında taklit malların artması, modanın hızla değişmesi ve rekabetin artması durumları düşünüldüğünde, farklılaşma daha çok önem kazanıyor. Fakat bu durumu hala çoğu şirket, firma anlamış değil. Bazı firmalar bu durumun farkındalar ama onlarda ise nasıl yapılacağını bilmemenin verdiği bir çaresizlik söz konusudur. Bu çaresizlikten kurtulamayıp bir şeyler yapılamaz ise, firmalar mutlak suretle iflasa mahkumdurlar. Bundan dolayı farklılaşma konusunda her firma destek almalıdır.

SONUÇ

            Sonuç olarak soft play üretimi her geçen gün artmaktadır. Bunun yanında bu piyasadaki rekabet de artmaktadır. Bundan dolayı firmalar bu rekabete karşı koymalıdırlar. Rekabete karşı koymanın en iyi yolu ise farklılaşmaktır. Farklı tasarımların, farklı hizmetlerin, farklı ürünlerin ortaya koyulması firmayı rekabet ortamında öne çıkartacaktır. Bu strateji doğru uygulandığı taktirde firma piyasanın lideri konumuna bile gelebilir.

 

Okumak isteyeceğiniz makalelerimiz;

SOFT PLAY NEDİR?

TOP HAVUZU İMALATI