SOFT PLAY ALANLAR ve BELEDİYELER

Soft play alanlar ve belediyeler arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkinin çocuklarımıza olan olumlu etkisini aşağıda yazmış olduğumuz makaleden okuyabilirsiniz.

SOFT PLAY ALANLAR ve BELEDİYELER

Dünyamızın nüfusu her geçen gün artmaktadır. Bu durum ise dünyamıza yeni bireylerin katıldığı anlamına gelmektedir. Dünyadaki bebek ve çocuk sayısının artmasından dolayı belediyeler de bu duruma ayak uydurup, yeni doğan bebekler için daha yaşanabilir bir dünya yaratmalıdırlar. Bu dünyayı tasarlarken çocukların zihinsel gelişiminden fiziksel gelişimine kadar bütün detayları düşünüp bu detaylara göre bir plan yapmalıdırlar. Ülke çapında bu faaliyetlerin senkronize bir şekilde yürütülmesi ise bütün ülkedeki çocukların eşit haklarda yaşamasına olanak sağlayacaktır. Bundan dolayıdır ki bütün sorumluluk sadece belediyelere yüklenmemelidir. Ülke yönetimlerinin de bu planlamaya önem gösterip bu alanlara yatırımlar yapmalıdırlar. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklar hakkındaki ünlü sözünü “Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.” unutmayarak, bu söz doğrultusunda gelecek nesillerimize en iyi imkanları sunmalıyız.

Geleceğin büyüklerine nasıl imkanlar sunulmalıdır?

Geleceğin büyüklerine sunulacak birçok imkân vardır. Tabi ki bu imkânlar bir anda sunulamayacak kadar büyük yatırımlar gerektirmektedir. Fakat ilk olarak en gerekli unsur olarak eğitim seviyesini en üst düzeye çıkararak çocuklarımızın geleceğe daha aydınlık bakmaları sağlanmalıdır. İkinci olarak ise çocuklarımızın kişisel gelişim aktivitelerini arttırarak kendilerine güvenmeleri sağlanmalıdır. Fakat bu özgüvenin kibir ya da kendini beğenmişliğe gitmemesi konusunda ciddi önlemler alınmalıdır. Özgüvenli ve bilgili çocukların üzerine güzel terbiyeyi de eklememiz gerektiğini mutlaka hatırlayarak, gerekirse eğitim aşamasında bu konuda dersler koymalıyız. Özgüvenli, bilgili ve güzel ahlâklı çocukların son olarak olmazsa olmazı sağlıklı bir vücuda sahip olmasıdırlar. Sağlıklı bir vücut için gerekli en temel iki unsur düzenli beslenme ve devamlı spor yapmaktır. Çocuklarımızın spora özendirilmesi için öncelikle çocuklarımıza sporu oyun şeklinde sunmak, çocukların spora olan ilgilerinde son derece önem taşımaktadır. Sporun oyun olarak sunulmasındaki en iyi ve en kaliteli araç ise soft play alanlardır.

Soft play alanlar çocuklara nasıl sporu sevdirebilir?

Soft play alanların çocuklara sporu sevdirmesinin birden fazla şekli vardır. Çünkü bu alanlar, alanı yaptıracak kişinin ve üretici firmanın tasarımcılarının sınırsız hayal gücüne göre şekillenmektedir. Bundan dolayıdır ki yaptırılan her soft play alan bir diğerinden farklı olabilir. Yani bu alanlar sayesinde çeşitli spor türleri için soft play alanlar yapılabilir. Örneğin baskete ilgi duyan ya da yeteneği olan çocukları tespit etmek istiyorsak bunu sıkıcı bir kapalı saha yerine trampoline alanları üzerinde yapılması çocukların hem ilgilerinin artmasına hem de kendilerini hangi sporda daha etkin olduklarını görmelerini sağlar. Bir diğer örnek ise jimnastik alanına yeteneği olan çocukları tespit etmek istiyor ise soft play alanı jimnastik sporunun temel hareketlerini içeren bir platform halinde tasarlayıp okullardaki çocuklarımızı bu platformlarda yeteneklerini ortaya çıkartmaya teşfik edebiliriz.

Sonuç olarak geleceğimizin büyükleri olana günümüzün çocuklarına daha iyi bir gelecek sunabilmek için ülkenin en üst yönetiminden il belediyelerine, ilçe belediyelerine, öğretmenlere ve velilerle birlikte bütün ülke halkına büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu sorumluluk dalgasını ortaya çıkaracak yegane güç ise devlet kurumlarının bu işe el atarak, uzman kişilerden görüş alarak, bu sorumlulukları bir proje haline getirip ve bu projeleri destekleyerek olacak bir iştir.

soft play alanlar
soft play alanlar

 

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.