Soft Play Alanlar ve Çocuk Gelişimi

SOFT PLAY ALANLAR ve ÇOCUK GELİŞİMİ

Soft Play Alanların çocuk gelişimi, çocukların spora özendirilmesi üzerindeki etkisini aşağıdaki makalemizden okuyabilirsiniz:

Spor insan hayatı için vazgeçilmez bir unsurdur. Eğer insanoğlu hayatını sağlıklı bir birey olarak geçirmek istiyorsa düzenli olarak spor yapıp, spor üzerine aktivitelere katılmalıdır. Yapılan her aktivitenin vücuda yararı olduğu için ister her gün isterse de zaman zaman spor yapmak vücuda her zaman fayda sağlamaktadır. Fakat uzmanların tavsiyesi düzenli spor yapılarak vücudu belirli bir disipline alıştırmaktır. Bu disiplin eğer çocukluktan kazanılırsa, bireylerin geriye kalan ömürleri boyunca; büyük oranda sağlıklı bir şekilde yaşadıkları tespit edilmiştir. Bundan dolayı anne babalar çocuklarını küçük yaşlardan itibaren spora alıştırmalı, özendirmelidir.

Çocukların spor yapmalarının öneminin bir diğer unsuru ise gün geçtikçe sosyal hayatın (özellikle çocuk çevresinde) azalmasıdır. Çocuklar artık eskisi gibi çabuk arkadaş olup kaynaşamıyorlar. Fakat takım sporları sayesinde çocuklar kendi yaşıtlarıyla tanışma, konuşma ve iletişim kurma şansı buluyorlar. Bu durum ise çocuğun özgüvenini toplamasına ve toplum içinde kabul edilen, sayılan, sevilen bir birey haline gelmesine olanak sağlıyor.

  • Peki çocuklara spor nasıl sevdirilir?
  • Çocukların hangi sporlara ilgisi olduğu nasıl tespit edilir?

gibi birçok soru aklınıza geliyor ise yazımızın devamını okumanızda fayda var.

Çocukların sporu sevmelerindeki en temel unsur aile içinde spora ilgili bireylerin olması, okuduğu okulda spora ne kadar önem verildiği iki temel unsurdur. Eğer çocuğunuzun düzenli bir şekilde spor yapmasınız istiyorsanız, aile bireyi olarak sizin de düzenli spor yapıyor olmanız gerekmektedir. Eğer çocuğunuzun düzenli spor yapıp bu alanda gelişmesini istiyorsanız, çocuğunuzu spora önem veren okullara yönlendirmeniz gerekmektedir. Eğer bu iki unsur şuanda elinizden gelmiyor ise yapacağınız çok kolay ve etkili bir yöntem var. Bu yöntem soft play alanların giderek yaygınlaşıyor olması.

Soft play alanları çocukların güvenli bir yerde, gözetmenler eşliğinde, sağlıklı ve kaliteli ürünlerle hem spor aktivitelerini yerine getirdiği hem de yeteneklerinin farkına vardığı bir ortamdır. Soft play alanların en büyük katkılarından birisi çocuğunuzun özgürce oynayıp yaşıtlarıyla kaynaştığını gönül rahatlığı ile izleyip gerektiğinde kendinize özel zaman yaratabiliyorsunuz. Soft play alanların temel işlevi olan yumuşak oyunlar olduğu için çocuğunuzun zarar görmesi en aza indirilmiş olmaktadır. Soft play alanlarda birden çok çocuk oynadığı için çocuğuz kendisine yeni arkadaşlar edinip onlarla birlikte yeni oyunlar oynayarak hem insan ilişkilerini geliştiriyor hem de sporla küçük yaşlardan tanışmış oluyor.

soft play
soft play

            SONUÇ

Sonuç olarak uzmanlar herkesin spor yapması gerektiğini açık açık dile getiriyorlar. Bununla birlikte sporun çocuklara 5 yaşından itibaren düzenli bir şekilde yapılması için özendirilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Çünkü düzenli spor yapan çocukların ilerleyen yaşlarda sağlıklı ve toplumda kabul gören bireyler oldukları yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Eğer çocuğunuz için sağlıklı, mutlu ve başarılı bir hayat istiyorsanız çocuğunuzu spora alıştırmalısınız. 5-7 yaş arası çocukların sporu sevmeleri için en faydalı yerler ise soft play oyun alanlarıdır.